Ацетилцистеин - шта је то, трговачки назив лека, механизам деловања, контраиндикације и аналози

Медицински производ из групе муколитичних, антитусичних препарата Ацетилцистеин се користи за фармаколошку терапију инфламаторних болести бронхија. Овај лек припада групи експектораната. Погледајте упутства за употребу Ацетилцистеин ацетилцистеин - шта је то, посебно за различите облике примене: таблете, капи, раствори за инхалацију.

Препаратион Ацетилцистеине

Муколитички лијек помаже разрјеђивању и повећава волумен спутума, олакшава одвајање слузи. Акција се односи на способност слободних сулфхидрилних група главног активног састојка да разбије двоструке сулфидне везе мукополисахарида спутума и аминокиселина. Лијек задржава своју активност, како у случају катаралног, тако и гнојног спутума. Не утиче на имунитет.

Слично томе, лек даје тајну коју стварају упалне лезије ОРЛ органа. Лек има антиоксидативно дејство, које је последица присуства сулфатне групе са дисулфидним везама (специфични антидот) способним засмањују концентрацију електрофилних оксидативних токсина, смањују вискозност слузи. Лек показује муколитичке и антиинфламаторне ефекте.

Складиште

Фармацеутска композиција медицинског производа зависи од облика ослобађања медицинског производа. Разлике у саставу због потребе за употребом лека на различитим органима и ткивима, које се разликују у структури, способности апсорбовања лека. Поред тога, употреба различитих облика лекова неопходна је за неке врсте заразних болести.

\ т
Форма за објављивање Складиште
Таблете које трепере Ацетилцистеин - 200 мг;

Додатни састојци: аскорбинска киселина - 30 мг, натријум карбонат анхидровани - 93, натријум бикарбонат - 894 мг, дехидрогенирана лимунска киселина - 998, сорбитол - 695 мг, макрогол 6000 - 70, натријум цитрат - 500 мг, натријум сахаринат - 5 мг, арома - 20 мг.

Капи Ацетилцистеин - 20 мг; пречишћена вода стерилна - 50 мл, натријум бикарбонат - 15 мг.
Прашак за припрему раствора н-ацетил-1-цистеин - 20 мг; додатне компоненте: аспартам - 20 мг; лактоза монохидрат - 40 мг.
Раствор за инхалацијун-ацетилцистеин - 200 мг.

Релеасе Форм

\ т

Лијек је доступан у облику капсула, таблета и отопина. Фармацеутска разноликост је условљена потребом свеобухватног утицаја на органе захваћене упалним процесом. АЦЦ се издаје у следећим формама:

  • грануле за припремање раствора суспензије;
  • решењеза интравенско давање;
  • ацетилцистеин за инхалацију од 20%;
  • капи за локалну употребу.

Индикације за употребу

Лијекови се прописују за упалне патолошке процесе респираторних и слушних органа, стања која су праћена формирањем вискозне структуре спутума, мукоидно-гнојне природе:

  • хронични бронхитис,
  • трахеитис;
  • пнеумонија различите етиологије;
  • бронхијална астма;
  • емфизем;
  • ателектаза;
  • катарални гнојни отитис медиа;
  • цистична фиброза.

Упутство за употребу ацетилцистеина

Додељивање ацетилцистеина за фармаколошку терапију инфламаторних обољења ОРЛ органа у различитим дозним облицима и дозама. Избор облика лека зависи од тежине тока болести, локације центра инфекције, старости пацијента, присуства попратних болести. Поред тога, у присуству нежељених ефеката током терапије, треба размотрити и други облик лекова са нижом дозом.

За инхалације

За аеросолну терапију у специјализованим уређајима, распршује се 20-30 мл 10% или 5-7 мл 20% раствора. Трајање инхалације је 10-20 минута; мултиплицитет - од 2 до 5 п. /дан. У медицинској терапији акутне хитности, просечно трајање инхалације треба да буде најмање 5-10 дана; ако је потребно, ток лечења траје до шест месеци.

За употребу у садржају паковања растопите у топлом стаклуводу, темељно промешати и попити након кувања раствора, пожељно након 20-30 минута након оброка:

  • одрасли - 1 пакет 2-3 п /дан;
  • за децу 2-14 година - 1 пакет 2 п /дан.
  • код хроничних патологија: одрасли - 2-3 пакета у 1-2 пријема; Дјеца од 2-14 година старости - 1/2 пакета је 3 фунте дневно.

Локална примена

За локалну употребу код хроничних и акутних инфламаторних обољења слузнице средњег уха, бубне опне, користите капи на следећи начин:

  • одрасле особе са отитис медиа - 2-3 капи у захваћеном уху, 3-4 п /дан;
  • одрасле особе са гнојним отитисом - 5-6 капи, 3-4 п /дан;
  • за малу децу (од 1 године до 6 година) - 1-2 капи 2 п /дан;
  • за децу старију (од 6 година) - 1-2 капи 3-4 п /дан.

Деца

Ацетилцистеин за децу од 6 до 14 година је прописан 150 мг 1-2 пута дневно са бронхитисом и пнеумонијом да би се смањио вискозитет спутума. Деци млађој од 6 година се саветује да узимају лекове орално; За децу млађу од 1 године, интравенска примена ацетилцистеина треба да се спроводи само на основу хитних индикација у току болничког лечења. Ако постоје докази за терапију лековима, дневна доза лека не треба да прелази 50 мг.

Интеракција ацетилцистеина са другим лековима

Ацетилцистеин значајно повећава ефекат бронходилататора у лечењу бронхитиса. Лек је фармацеутски некомпатибилан са растворима тетрациклинских серија антибиотика и протеолитичким ензимима. Ацетилцистеинесмањује њихову апсорпцију у танком цријеву, па га треба користити не раније од једног дана након задње примјене антибиотика. Пажња се даје истовременој употреби лијекова са парацетамолом и нитроглицерином, јер повећавају хепатотоксични ефекат једних на друге код болести јетре.

Аналитичари ацетилцистеина

Међу препаратима аналогним ацетилцистеину, разликују се:

  1. Глутатион. Лијек у облику таблета за лијечење одраслих и сируп за терапију код дјеце прописан за акутни и хронични бронхитис. Дрога отуђује и уклања спутум из плућа, олакшавајући дисање. Поред тога, глутатион уклања отицање слузокоже бронхија.
  2. Мукалтин. Лијек у облику таблета потиче лако одвајање и елиминацију спутума у ​​респираторним вирусним инфекцијама.

Контраиндикације и нуспојаве ацетилцистеина

У дуготрајном третману леком, следећи споредни ефекти лека су:

    Из гастроинтестиналног тракта: мучнина, повраћање, жгаравица. Реакције преосетљивости: уртикарија, свраб, бронхоспазам, алергијски кашаљ. Остало: поспаност, субфебрелна грозница, локална иритација слузокоже дисајних путева.

Међу контраиндикацијама је потребно споменути индивидуалну нетрпељивост лијека, период трудноће и лактације. Ц опрез треба узети када чир (у фази погоршања), проширене вене једњака, фенилкетонурију,туморске болести надбубрежних жлезда, болести бубрега или јетре, артеријска хипертензија.

Видео

Релатед публицатионс